Atatürk-Kültür-Merkezi-Başkanlığından-“Türk-Masal-Külliyatı-Çalıştayı”5/03/2019

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumuna bağlı Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığının özgün ve önemli çalışmalarından biri olan “Türk Masal Külliyatı-I (Türkiye Sahası) Projesi”ni kapsayan çalıştay 4 Mayıs tarihinde Bolu’da yapılacak.
Çalıştayda projenin paydaş kurumları olan Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı, Türk Dil Kurumu ve Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında iş birliği protokolü imzalanacak.
“Türk Masal Külliyatı-I (Türkiye Sahası) Projesi” Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı tarafından başlatılan, “Türkiye sahası” masallarını içine alan araştırma ve yayın projesi “Türkiye sahası” üzerinde şimdiye kadar yapılmış lisans ve lisansüstü çalışmalar, derlemeler ile devam eden bütün masal çalışmaları değerlendirilecek.
Masala emek veren herkes, “Türkiye Sahası Türk Masalları Külliyatı” çalışmasının paydaşı olup Türk Dili ve Edebiyatı, Türk Halk Edebiyatı ve Türk Halk Bilimi alanında çalışanlar da projeye bilimsel olarak katkı sunacak.
Çalıştaya, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkan Vekili Prof. Dr. Muhammet Hekimoğlu, Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Bilal Çakıcı, Atatürk Kültür Merkezi Başkanı ve Proje Yürütücüsü Dr. Zeki Eraslan, Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Gürer Gülsevin, Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Okan İbiş, TDK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Feyzi Ersoy, Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı Bilim Kurulu üyeleri Prof. Dr. Fatma Ahsen Turan ve Prof. Dr. Mehmet Naci Önal ile masal alanında çalışmaları bulunan Türkiye’nin değişik üniversitelerinde görev yapan çok sayıda bilim insanı katılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir