Eskişehir’de-hayvan-hastalıklarıyla-mücadele-programı5/03/2019

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, 2019 yılı Hayvan Hastalıkları ile Mücadele ve Hayvan Hareketleri Kontrol Programını görüşmek üzere toplantı düzenlendi.
İl Müdürlüğü toplantı salonunda düzenlenen toplantıya, İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Emine Sever, şube müdürleri, il ve ilçe müdürlüklerinde salgın, bulaşıcı ve paraziter hastalıklarla mücadele hizmetlerini fiilen yürütmekte olan tüm yönetici, veteriner hekim ve yardımcı sağlık personeli ile kentte hizmet veren işletmelerde görevli, serbest ve belediyelerde görevli veteriner hekimler katıldı.
İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Emine Sever toplantının açılışında yaptığı konuşmada; hayvan ve hayvansal ürünlerden insanlara geçen zoonoz hastalıklar nedeniyle toplum sağlığının ciddi anlamda tehdit altında kalabileceğini ifade ederek, hayvan sağlığının güvence altına alınamadığı bir ortamda insan sağlığını korumanın ve gıda güvenliğini temin etmenin mümkün olamayacağını belirtti.
“Sağlıklı İnsan İçin Sağlıklı Hayvan” yaklaşımında, veteriner hekimlerin hayvan sağlığı ve refahı, gıda güvenirliği ve halk sağlığı konularında büyük sorumluluklara sahip olduğunu belirten İl Müdürü Dr. Emine Sever, düzenlenen toplantıyla uygulamalar esnasında hızlı haberleşme, çabuk ve güvenilir teşhis, zamanında müdahale, entegre gıda güvenilirliği yaklaşımı konusunda veteriner hekimlerin daha etkin görev almasının amaçlandığını ifade etti. Toplantıyla kentte görev yapan veteriner hekimlerle AB uyum sürecinde sürekli yenilenen mevzuat ve uygulamaların takip edilmesinde daha etkin kontrol ve denetim yapılması amacıyla 2019 yılında yapılacak çalışmalar hakkında bilgi alışverişinde bulunulmasının amaçlandığını aktaran İl Müdürü Sever, toplantının hayvancılık açısından hayırlı olmasını diledi.
Daha sonra Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Ali Kaya tarafından katılımcılara 2019/1 sayılı genelge kapsamında, hayvan hastalıkları ile mücadele, hayvanların kimliklendirilmesi ve kayıt altına alınması, hayvan hareketlerinin kontrolü, halk sağlığı ve hayvan refahının sağlanması, hastalıkların teşhis ve tedavi hizmetleri ile sağlıklı hayvansal ürün elde edilmesine yönelik çalışmalar hakkında bilgi verildi.
Toplantı, karşılıklı soru-cevap bölümüyle sona erdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir