Trabzon-Ticaret-Borsası’nın-Kaliteli-Fındık-Projesi-TOBB-tarafından-başarılı-bulundu5/03/2019

Trabzon Ticaret Borsası tarafından uygulanan fındıkta verim ve kaliteyi arttırma projesi, TOBB tarafından odalar ve borsalar arasında düzenlenen proje yarışmasında 40 başarılı çalışma arasında yer aldı.
2003 yılında Kaliteli Fındık ismi ile başlatılıp 2013’te yaşlı bahçelerin sökülerek tek dal ikili ve sıralı şekliyle yeniden dikilen fındık bahçeleri ‘Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi’ ile örnek ve öncü olmuştu.
Üretimden tüketim aşamasına kadar fındıkta verim ve kaliteyi arttırmayı hedefleyen ve bunda da başarılı olan proje kapsamında 63 yeni bahçe tesis edilmişti. Proje, TOBB tarafından 365 oda/borsa arasından değerlendirilerek 40 başarılı çalışma arasında yer aldı.
TOBB tarafından başarılı bulunup plaketle ödüllendirildiklerini belirten TTB Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan “Projemiz sektörde verim ve kaliteyi arttırma çalışmalarına öncülük ederek örnek oldu. Fındık rekoltesinin azalmaya başladığı bir süreçte yeniden üretimi arttırarak dekarda verimi ortalama 100 kg’dan 200-300 kg’a çıkardı. Bu projeyle hedefimiz üretim ile birlikte ihracatımızı da artırarak ülkemize 2023 hedefinde yılda 4-5 milyar döviz kazandırmaktır” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir